Zpět do hospodářského dvora
Nyní se vrátíme před zámek a prohlédneme si východní část hospodářského dvora. Zádušní ulice tehdy ještě neexistovala a dvůr byl obklopen ze všech stran hospodářskými budovami. Stojíme-li zády k zámku, přímo před námi (částečně skrytá za stromy) je budova velkostatku s průčelím směřujícím na náměstí (10). Její zadní trakt sloužil jako dílny. Za první republiky zde bylo například bednářství Babůrek. Pokračujeme-li pohledem dále doleva, navazovala na zmíněnou budovu brána (11) a od ní vedla zeď za kostel. Zde pak, přímo v místě dnešní silnice, stál dlouhý kravín (12) a vedle něj dodnes stojící budova tzv. Josífky (13) .
Budova
velkostatku (10) vpravo od brány (11)
byla postavena v roce 1898. Brána zde stála do
roku 1939.
Pátrej!
Když si stoupnete na místo,
kde stávala brána na náměstí, budete mít v blízkosti tři zábradlí zdobená antikorovými
koulemi. Počet koulí na všech zábradlích je další číslo do souřadnic.
Kravín
(12)
byl postaven podle projektu z roku 1869 na místě starší budovy. Před ním
stojí studna, vlevo tzv. Josífka
(13)
na snímku z počátku 20. století.
Během první
republiky byl kravín přestavěn na garáže Autobusové dopravy Bendák. Snímek
z 50. let 20. století.
Terénní
úpravy při zahloubení silnice.
Objekt tzv.
Josífky byl vystavěn v roce 1868 na místě starší barokní budovy. Na snímku z roku 1987
je zachycena probíhající rekonstrukce, po níž se sem nastěhovala odborná
pracoviště Okresního muzea.
Na začátku
90. let si město od okresu vyžádalo vrácení zámku i s Josífkou. První
patro zámku užívalo dále Okresní muzeum, do přízemí se nastěhovala
Státní vědecká knihovna a Městský archiv. Do vily v Huťské ulici se muzeum přestěhovalo v roce 2008.