Zpět do hospodářského dvora

Nyní se vrátíme před zámek a prohlédneme si východní část hospodářského dvora. Zádušní ulice tehdy ještě neexistovala a dvůr byl obklopen ze všech stran hospodářskými budovami. Stojíme-li zády k zámku, přímo před námi (částečně skrytá za stromy) je budova velkostatku s průčelím směřujícím na náměstí (10). Její zadní trakt sloužil jako dílny. Za první republiky zde bylo například bednářství Babůrek. Pokračujeme-li pohledem dále doleva, navazovala na zmíněnou budovu brána (11) a od ní vedla zeď za kostel. Zde pak, přímo v místě dnešní silnice, stál dlouhý kravín (12) a vedle něj dodnes stojící budova tzv. Josífky (13) .

Budova velkostatku (10) vpravo od brány (11) byla postavena v roce 1898. Brána zde stála do roku 1939.

Pátrej!
Když si stoupnete na místo, kde stávala brána na náměstí, budete mít v blízkosti tři zábradlí zdobená antikorovými koulemi. Počet koulí na všech zábradlích je další číslo do souřadnic.

Kravín (12) byl postaven podle projektu z roku 1869 na místě starší budovy. Před ním stojí studna, vlevo tzv. Josífka (13) na snímku z počátku 20. století.

Během první republiky byl kravín přestavěn na garáže Autobusové dopravy Bendák. Snímek z 50. let 20. století.

Garáže byly zbořeny v 50. letech 20. století, když zde byla budována nová část ulice Dělnického hnutí (dnes Zádušní). Vlevo apsida kostela, v pozadí zámek.

Terénní úpravy při zahloubení silnice.

Objekt tzv. Josífky byl vystavěn v roce 1868 na místě starší barokní budovy. Na snímku z roku 1987 je zachycena probíhající rekonstrukce, po níž se sem nastěhovala odborná pracoviště Okresního muzea.

Na začátku 90. let si město od okresu vyžádalo vrácení zámku i s Josífkou. První patro zámku užívalo dále Okresní muzeum, do přízemí se nastěhovala Státní vědecká knihovna a Městský archiv. Do vily v Huťské ulici se muzeum přestěhovalo v roce 2008.