Náměstí
Původně stál na náměstí gotický kostel s oddělenou zvonicí a také se zde rozprostíral malý rybníček. Rychlý rozvoj městečka si žádal stavby nových reprezentativních budov. Starý kostel nejen, že nebyl dost výstavní, ale především již nedostačoval svojí kapacitou nově příchozím obyvatelům. Proto byl v roce 1897 zbourán a později vysvěcen nynější kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zároveň se proměnil celý severozápadní roh náměstí, kde původní hospodářskou budovu nahradilo nové sídlo velkostatku (10) v novorománském slohu. Také městská rada přesídlila do nové radnice (22). Náměstí ale netvoří jen budovy. Jsou to především místa pro shromáždění při významných událostech, slavnostech i manifestacích. Několika fotografiemi na závěr připomeneme, jak se tento prostor měnil.
V této části procházky si buď můžete jednotlivé stavby obejít a detailně prohlédnout, nebo se pohodlně usaďte ve středu náměstí a pozorujte jeho proměny.
Zde již novorománská budova
(10)
a brána
(11)
z náměstí
do hospodářského dvora, na vrcholu
brány je znak břevnovsko-broumovských benediktinů. Fotografie z 30. let 20.
století.
Mezi apsidou
kostela a kravínem
(12)
vznikla jen velmi úzká ulička.
Hned vedle
fary stál hotel U města Kladna (15), v němž se ve druhé polovině 19. století
scházeli čelní představitelé města. Během první republiky nesl název Hotel
Živnostenský dům a také v domě jeho majitel vedl obchod
s textilem. Po znárodnění byl taneční sál přebudován na loutkové divadlo (Lampion) a také zde sídlil např. Čedok. V dalších domech v této řadě byla mimo jiné restaurace, kožešnictví a prodejna vín, lihovin a likérů. Výřez
z pohlednice z 30. let 20. století.
Pátrej!
Kdy byl vysvěcen kostel? Pomůže ti informační deska
v dlažbě před kostelem. Druhé číslo letopočtu je dalším číslem do
souřadnice.
V domech na fotografii (16) bylo za první republiky možné
koupit například boty u A. Krupičkové, praženou kávu v pobočce firmy
Julius Meinl nebo víno a lahůdky v koloniálu Moravcových. Nejvýše stojící
dům byl počátkem 50. let 20. století zbořen. Výřez z nedatované pohlednice.
Ulice, která
dělí jižní část náměstí, se původně jmenovala Pivovarská, protože na jejím
konci stával vrchnostenský pivovar. Budova
s věží vpravo (17) sloužila do r. 1877 jako radnice, poté ji koupila Občanská
záložna, která přistavěla patro a novou hodinovou věž. Mezi lety 1948 a 2018 zde
sídlil archiv. Vlevo byla v roce 1913 postavena Městská spořitelna (18),
původně s obchody v přízemí (klobouky Pacovský, nádobí Klabík, hodiny Dušek). Mezi
záložnou a spořitelnou si všimněte úschovny kol a původní zástavby, zbořené
v roce 1995 při rozšiřování banky.
Domy čp. 13 a
14 krátce předtím, než byly zbořeny, aby na jejich místě mohla vyrůst Městská
spořitelna. Pamětní desky nad vchodem banky
připomínají, že se zde v roce 1859 narodil spisovatel Václav Štech a
v roce 1888 architekt Antonín Raymond.
Stavba
Městské spořitelny. Přes prázdnou parcelu je vidět synagoga postavená v roce
1884. Vlevo od staveniště je hostinec U Pospíšilů.
Na rohu náměstí (19) směrem do ulice Dr. Vrbenského (do r.
1948 Lázeňská) se nacházely krámky drobných živnostníků, například pekařství,
sklenářství či mydlářství.
V rohovém domě
(20)
fungoval do
r. 1896 hostinec U Vodičků. Poté zde byla otevřena lékárna s poetickým
názvem U anděla strážce a lékárnou tento dům zůstal téměř dalších sto let do
revoluce v roce 1989.
V prvním domě směrem od Hajnovy
ulice
(21)
sídlil C. K. poštovní úřad
a také továrna na cukrovinky a koloniál. Vedle stojí malý krámek a následuje radnice (22) dostavěná v roce 1877. Po pouhých dvaceti letech
užívání ale byla radnice přestavěna do nynější novorenesanční podoby (dokončena
1898). Snad bylo důvodem k přestavbě i to, že původní budovu zastínil nový
hotel U bílého beránka (23).
V roce 1926 rohovou budovu
(21) zakoupilo a přestavělo Spotřební družstvo Včela. Od roku 1949 patřila pod
družstvo Jednota.
Pátrej!
Na budově je umístěna pamětní deska obětí boje proti
nacismu
z řad zaměstnanců
družstev
Včely a Bratrství. Kolik pěticípých hvězd desku zdobí?
Hotel Beránek
(23) založil v roce 1880 Matěj Beránek. Další majitelka, Marie Zacharová,
nechala původní budovu zbořit a vystavěla nejluxusnější kladenské ubytovací
zařízení. V roce 1949 byl podnik zestátněn a hotel zrušen. Restaurace byla
v provozu do 80. let 20. století. Na snímku ještě se starým kostelem a
původní radnicí.
Východní část
náměstí uzavíral hostinec U Perglů (24). Byl zbořen přibližně
v 70. letech 20. století, stejně jako za ním stojící hotel Šarboch. Dříve
jedna z hlavních přístupových cest na náměstí, Slánská ulice, ztratila na své důležitosti i kouzlu po přetnutí při
stavbě křižovatky ulic Pod Zámkem a Dukelských hrdinů. Foto z 60. let 20.
století.
Oslava konce 2. světové války. Požární nádrž protiletecké
ochrany byla hloubena formou nedobrovolných brigád mezi lety 1944 a 1945.
Tržiště vedle
kostela v 80. letech 20. století. V této době byl kostel v tak
špatném stavu, že dokonce došlo ke zřícení stropu.
Kladenské
náměstí mělo dva ostrůvky zeleně. Pohlednice z roku 1971 zachycuje první,
druhý byl vedle kostela. Oba zanikly při rekonstrukci v roce 2001. Auta na
ploše náměstí parkovala ještě v 90. letech.
Budování nové
příjezdové cesty na náměstí, 2001.